Do Paczkowa zawita kino objazdowe

Kadr z filmu "System (Child 44)". Na zdjęciu: Gary Oldman © foto: Summit Entertainment

W sobotę do Paczkowa zawita kino objazdowe. W repertuarze pięć filmowych nowości.

Od dłuższego czasu paczkowskie kino nie wyświetla regularnie filmów. Jak tłumaczy kierownictwo Ośrodka Kultury, wszystko ze względu na koszty i trudności z dostępem do kopii najnowszych produkcji.

Z podobnymi problemami borykają się inne niewielkie miejscowości. Naprzeciw tym problemom wychodzi Opolskie Kino Objazdowe prowadzone przez Bolesława Drochomireckiego, szefa Kina „Studio”, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Przy dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w ramach prywatnej inicjatywy, Drochomirecki kupił za prawie 300 tys. zł nowoczesny, mobilny projektor cyfrowy, z którym dociera do miast i miasteczek Opolszczyzny z kinowymi premierami.

– Idea jest taka, by w mniejszych ośrodkach miejskich i miejscowościach w regionie ułatwiać dostęp do filmu i na powrót przekonywać do kina ich mieszkańców, którzy po upadku małych kin lokalnych, albo przestali chodzić na filmy, albo muszą na nie jeździć do większych miast. – wyjaśniał Drochomirecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Zgodnie z założeniem inicjatora, kino ma wyświetlać nowości filmowe i oferować bilety tańsze od tych, sprzedawanych w kinopleksach. Organizatorzy planują, by kino objazdowe docierało do wybranych miejscowości raz w miesiącu.

Po raz pierwszy mobilny projektor zainstaluje się w paczkowskim „Koperniku” już w najbliższą sobotę. Należy mieć nadzieję, że projekt spotka się z zainteresowaniem mieszkańców, bowiem repertuar prezentuje się naprawdę obiecująco.

Szczególnie godny polecenia jest nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej pt. „Body/Ciało”. Warto obejrzeć również „System (Child 44)”, rozgrywający się w stalinowskim Związku Radzieckim thriller, w którym okryty złą sławą oficer służb bezpieczeństwa prowadzi śledztwo w sprawie serii tajemniczych morderstw dzieci. W tle bezsens totalitarnego ustroju pełnego tchórzy, konformistów i zbrodniarzy. Warto dodać, że film znalazł się na liście zakazanych w Rosji.

Wysoko oceniany jest także „Bóg nie umarł”, będący rozprawą na temat istnienia Stwórcy. Nie powinni czuć się zawiedzeni również miłośnicy pościgów i wartkiego kina akcji. Z myślą o nich organizator przygotował projekcję najnowszej części „Szybkich i wściekłych”, po raz ostatni z Paulem Walkerem w obsadzie. Na najmłodszych czeka belgijsko-francuska animacja „Fru!”. Bilety na wszystkie filmy w cenie 15 zł do nabycia przed seansem. Poniżej pełny repertuar.

fruFru!, godz. 11.00
animacja, Belgia, Francja, 1 godz. 30 min.

Ptaszek, który nigdy wcześniej nie wychylił dzioba poza rodzinne gniazdo, zostaje przez pomyłkę przewodnikiem stada i ma poprowadzić grupę skrzydlaków do ciepłych krajów. Problem w tym, że nieborak nie ma zielonego pojęcia, gdzie leży Afryka. Jednak za sprawą nowych pierzastych przyjaciół i sympatycznej biedronki, która ma trochę nierówno pod kropkami, mały bohater pokaże wszystkim, gdzie ptaki zimują!

Bóg nie umarł, godz. 13.00
dramat, USA, 1 godz. 52 min.

Josh rozpoczyna studia na jednej z amerykańskich uczelni. W pierwszym semestrze trafia na zajęcia z filozofii prowadzone przez fanatycznego ateistę profesora Radissona. Wykładowca już na pierwszych zajęciach każe studentom napisać na kartce słynne zdanie Friedricha Nietzschego: „Bóg umarł”, i złożyć pod nim podpis. Ci, którzy tego nie zrobią mogą zrezygnować z zajęć lub… udowodnić, że Nietzsche się mylił. Z całej grupy pierwszorocznych studentów wyzwanie podejmuje tylko Josh. Ma czas do końca semestru, by przekonać słynnego wykładowcę i resztę studentów, że Bóg jednak istnieje. Rozpoczyna się pasjonujący spór, który elektryzuje całą uczelnianą społeczność i sprawia, że odmienia się życie wielu osób…

Body/Ciało, godz. 15.15
dramat, Polska, 1 godz. 30 min.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Szybcy i wściekli 7, godz. 17.00
akcja, USA, 2 godz. 20 min.

Tej prędkości, tej wściekłości nigdy dość! Dominic Toretto, Brian O’Conner, Letty Ortiz i inni szybcy i wściekli wracają na ekrany kin. Za każdym razem twórcy filmu starają się przebić efekty poprzedniej części, tak będzie i tym razem – zwłaszcza że motywem przewodnim filmu będzie zemsta. Tyle, że ta nie będzie słodka, a wyrafinowana, brutalna i skuteczna – Deckard Shaw planuje pomścić śmierć brata – Owena. W filmie po raz ostatni zobaczymy Paula Walkera.

System (Child 44), godz. 19.45
dramat,thriller, USA, 2 godz. 17 min.

Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

Opisy: dystrybutor

Leave a Reply