Uroczyste otwarcie nowej szkoły

0

Przedszkole w Dziewiętlicach

W czasach, kiedy najczęściej słyszy się o zamykaniu placówek oświatowych, rozmaitych przekształceniach i reorganizacjach, czeka nas niezwykłe wydarzenie. Jutro w Dziewiętlicach odbędzie się uroczyste otwarcie nowej szkoły niepublicznej – co szczególnie warte podkreślenia założonej dzięki wspólnej inicjatywie lokalnej społeczności oraz nauczycieli.

Przedszkole w DziewiętlicachW czasach, kiedy najczęściej słyszy się o zamykaniu placówek oświatowych, rozmaitych przekształceniach i reorganizacjach, czeka nas niezwykłe wydarzenie. Jutro w Dziewiętlicach odbędzie się uroczyste otwarcie nowej szkoły niepublicznej – co szczególnie warte podkreślenia założonej dzięki wspólnej inicjatywie lokalnej społeczności oraz nauczycieli.

Kiedy na początku roku zapadła decyzja o przekształceniu gminnych przedszkoli wiejskich w placówki stowarzyszeniowe, grupa mieszkańców i nauczycieli zdecydowała, że nie odda swoich dzieci w obce ręce. Podczas gdy cztery przedszkola miały trafić pod skrzydła stowarzyszenia z Goworowic, w Dziewiętlicach postanowiono założyć własne i prowadzenie placówki wziąć na siebie. Na podobny krok zdecydowali się także nauczyciele i rodzice ze Starego Paczkowa.

Dziewiętlice zrobiły jednak o jeden krok więcej. Inicjatorzy przedsięwzięcia zdecydowali, że oprócz przedszkola otworzą na wiosce także szkołę podstawową. Tak zrodziło się Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dziewiętlicach.

W remonty i przystosowywanie budynku na potrzeby szkoły, w ramach swojego wolnego czasu, bezinteresownie zaangażowali się m.in. mieszkańcy wsi oraz miejscowa Rada Sołecka.

Dzięki operatywności wszystkich zaangażowanych osób, od 1 września naukę w nowej placówce rozpoczęło 13 uczniów, uczeszczajacych do klasy pierwszej i drugiej. W przyszłym roku szkolnym będą już trzy klasy, a od stycznia 2012 Stowarzyszenie przejmie od gminy także prowadzenie przedszkola, a z nim ponad 20 dzieciaków. Dyrekcja zespołu postawiła na kameralność i bezpośredni kontakt z każdym uczniem. Plany na przyszłość również są obiecujące.

Mimo, źe najmłodsi rozpoczęli naukę już ponad dwa tygodnie temu, to oficjalne otwarcie nowej szkoły postanowiono połączyć z dożynkami wiejskimi – m.in. by móc podziękować wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w całe przedsięwzięcie.

Inauguracja działalności Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dziewiętlicach odbędzie się w najbliższą sobotę 17 września. Uroczystości rozpocznie Msza Święta Dożynkowa w kościele pw. św. Magdaleny. Po niej zaplanowano poświęcenie nowopowstałej szkoły przez ks. Józefa Zura oraz oficjalne otwarcie i powitanie gości na placu przed budynkiem szkolnym (w razie deszczu w Wiejskim Domu Kultury).

Uroczystości połączone będą z pasowaniem pierwszoklasisów oraz przygotowaną przez uczniów częścią artystyczną. Na gości czekać będzie m.in. bufet oraz loteria fantowa. Imprezę zamknie zabawa taneczna.

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply